Menu

Jumat, 30 November 2012

RPP Billingual


RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
LESSON PLAN
TAHUN PELAJARAN 2012/2013
ACADEMIC YEAR 2012/2013

Kompetensi Keahlian              : SKK
Skill Competence                  : All Skill Competences
Mata Pelajaran                        : Matematika
Subject                                   : Mathematics
Kelas / Semester                      : X / I (Satu)
Class / Semester                   : X / 1st (First)
Pertemuan ke                          : 1 – 4
Season                                   : 1 – 4
Alokasi Waktu                        : 10 Jam @ 45 menit (2 atau 3 jam/pertemuan )
Time Allotment                      : 10 hours @ 45 minutes (2 or 3 hours/meeting)
Pelaksanaan                             : Bulan : Juli Minggu ke : 3 dan 4
Operation                               : Moon : July Sunday to : 3 and 4
Standar Kompetensi               : 1. Memecahkan masalah berkaitan dengan bilangan real.
Competency Standards        : 1. Solve problems related to real numbers.
Kompetensi Dasar                   : 1.1. Menerapkan operasi pada bilangan real.
Basic Competence                 : 1.1. Applying operations on real numbers.
Indikator                                 :1.1.1. Dua atau lebih bilangan bulat dioperasikan (dijumlah, dikurang, dikali, dibagi) sesuai dengan prosedur
                                                           Two or more integer operation (add up, subtracted, multiplied, divided) in accordance with the procedures
1.1.2.      Dua atau lebih bilangan pecahan, dioperasikan (dijumlah, dikurang, dikali, dibagi) sesuai dengan prosedur
      Two or more fractions, operated (summed, subtracted, multiplied, divided) in accordance with the procedures
1.1.3.      Bilangan pecahan dikonversi ke bentuk persen, atau pecahan, desimal, sesuai prosedur
Convert fractions to percentages, or fractions, decimals, according to the procedure
1.1.4.      Konsep perbandingan (senilai dan berbalik nilai), skala, dan persen digunakan dalam penyelesaian masalah program keahlian
The concept of comparison (worth and turn value), scale, and the percent used in problem solving skills program

I.         Tujuan Pembelajaran
Learning Objectives
Siswa dapat :
Students can:
1.      Membedakan macam-macam bilangan real.
Distinguishing kinds of real numbers.
2.      Menghitung operasi dua atau lebih bilangan bulat sesuai dengan prosedur.
Counting operation of two or more integers according to the procedure.
3.      Menghitung operasi dua atau lebih bilangan pecahan sesuai dengan prosedur.
Counting operation of two or more fractions in accordance with the procedures.
4.      Mengkonversi pecahan ke bentuk persen, pecahan desimal dan sebaliknya.
Convert shards into shape percent, fractions decimal and vice versa.
5.      Menghitung perbandingan (senilai dan berbalik nilai), skala dan persen.
Calculate the ratio (worth and turn value), scale and percent.
6.      Menyelesaikan masalah program keahlian yang berkaitan dengan operasi bilangan real.
Resolve issues related to program operations expertise of real numbers

II.      Materi Pembelajaran
Learning Materials
1.      Sistem bilangan real.
The real number system.
2.      Operasi pada bilangan bulat.
Operations on integers.
3.      Operasi pada bilangan pecahan.
Operations on fractions.
4.      Konversi bilangan.
Converting numbers.
5.      Perbandingan (senilai dan berbalik nilai) skala dan persen.
Comparison of (rank and turn value) scale and the percen

III.   Langkah-Langkah Kegiatan Pembelajaran
Step by Step Learning Activities
Pertemuan Pertama       :
First meeting                   :
A.    Kegiatan Awal            : Mengingat kembali tentang macam-macam bilangan real.
Early events               : Remembering back on all sorts of real numbers.

B.     Kegiatan Inti               :
The core activities      :
1.      Eksplorasi/Pengembangan
Exploration / Development
a.       Peserta didik diberikan stimulus berupa pemberian materi secara garis besar oleh guru tentang sistem bilangan real selain itu misalnya dalam bentuk lembar kerja, tugas mencari materi dari modul, buku paket atau buku-buku penunjang lain, dari internet/materi yang berhubungan dengan sistem bilangan real berupa operasi pada bilangan bulat, operasi pada bilangan pecahan serta konversi bilangan.
Learners are given a stimulus for the provision of the material outlined by the teacher about the real number system other than that for example in the form of a worksheet, the task of finding the material of the module, textbooks or other supporting books, from internet / materials related to a system of real numbers operations on integers, fractions and operations on the conversion of numbers.
b.      Peserta didik dikondisikan dalam beberapa kelompok diskusi dengan masing-masing kelompok terdiri dari 3 – 5 orang.
Learners are conditioned in several discussion groups with each group consisting of 3-5 people.
2.      Elaborasi/pendalaman pengetahuan secara tepat dan cermat
Elaboration / deepening of knowledge in a proper and thorough
a.       Dalam kelompok masing-masing peserta didik berdiskusi mengenai :
In each group of students discuss:
1)      Membedakan macam-macam bilangan real.
Distinguishing kinds of real numbers.                            
2)      Menghitung dua atau lebih bilangan bulat sesuai dengan prosedur.
Calculate two or more integers in accordance with the procedure.
3)      Menghitung dua atau lebih bilangan pecahan sesuai dengan prosedur.
Calculate two or more fractions in accordance with the procedure.
4)      Mengkonversi pecahan ke bentuk persen, pecahan desimal dan sebaliknya.
Convert the fractions to form percent, decimal fractions and vice versa 
b.      Masing-masing kelompok diminta menyampaikan hasil diskusinya, sedangkan kelompok yang lain yang menanggapi.
Each group was asked to convey the results of their discussion, while other groups are responding.
c.       Peserta didik mengkomunikasikan secara lisan atau mempresentasikan operasi pada bilangan bulat, operasi pada bilangan pecahan serta konversi bilangan.
Learners communicate orally or present operations on integers, fractions and operations on numbers conversion.
d.      Peserta didik dan guru secara bersama-sama membahas contoh dalam  modul mengenai cara operasi pada bilangan bulat, operasi pada bilangan pecahan serta konversi bilangan.
Learners and teachers together to discuss examples of how the module operations on integers, fractions and operations on the conversion of numbers.
e.       Setiap kelompok mengerjakan soal-soal mengenai menghitung dua atau lebih bilangan bulat, bilangan pecahan serta mengkonversi pecahan kebentuk persen, pecahan desimal dan serbaliknya sebagai tugas kelompok berupa uraian obyektif, dan kemudian membahas jawaban soal-soal tersebut dengan guru.
Each group is working on the problems of counting two or more integers, fractions and converts fractions to forms percent, decimal fraction and serbaliknya as an objective description of the task group, and then discuss the answers to such questions with the teacher.
f.       Setiap kelompok mengerjakan beberapa soal latihan dalam modul sebagai tugas kelompok.
Each group is working on some of the practice in the module as a task group.
g.      Peserta didik diingatkan untuk belajar kembali di rumah.
Learners are reminded to study again at home.
3.      Konfirmasi/penegasan
Confirmation / affirmation
a.       Guru memberikan penguatan tentang macam-macam bilangan beserta contohnya.
The teacher provides reinforcement of the various numbers along with an example.
b.      Siswa diminta menyampaikan bilangan real untuk dapat membantu menyelesaikan masalah dalam kehidupan sehari-hari.
Students are required to conclude a real number to be able to help solve problems in everyday life.
4.      Penutup
Cover
a.       Guru memberikan kesempatan pada siswa yang belum jelas untuk bertanya.
Teachers provide opportunities for students who have not been obvious to ask.
b.      Guru memberikan tugas (PR).
The teacher gives the task (PR).
c.       Guru menginformasikan rencana pembelajaran pada pertemuan berikutnya.
Teachers inform the learning plan at the next meeting.
Pertemuan kedua           :
The second meeting        :
A.    Kegiatan Awal                        : Mengingat kembali tentang macam-macam bilangan real dan membahas pekerjaan rumah (PR).
Early events               : Remembering back on all sorts of real numbers and discuss homework (PR).
B.     Kegiatan Inti   :
The core activities      :
1.      Eksplorasi/Pengembangan
Exploration / Development
a.       Peserta didik diberikan stimulus berupa pemberian materi secara garis besar oleh guru tentang sistem bilangan real selain itu misalnya dalam bentuk lembar kerja, tugas mencari materi dari modul, buku paket atau buku-buku penunjang lain, dari internet/materi yang berhubungan dengan perbandingan (senilai dan berbalik nilai), skala dan persen.
Learners are given a stimulus for the provision of the material outlined by the teacher about the real number system other than that for example in the form of a worksheet, the task of finding the material of the module, textbooks or other supporting books, from internet / materials related to the ratio of (rank and turn value), and percent scale.
b.      Peserta didik dikondisikan dalam beberapa kelompok diskusi dengan masing-masing kelompok terdiri dari 3 – 5 orang.
Learners are conditioned in several discussion groups with each group consisting of 3-5 people.
2.      Elaborasi/pendalaman pengetahuan secara tepat dan cermat
Elaboration / deepening of knowledge in a proper and thorough
a.      Dalam kelompok masing-masing peserta didik berdiskusi mengenai :
In each group of students discuss:
1)      Menghitung perbandingan (senilai dan berbalik nilai), skala dan persen.
Calculate the ratio (worth and turn value), scale and percent.
2)      Menyelesaikan masalah program keahlian yang berkaitan dengan operasi bilangan real.
Resolve issues related to program operations expertise of real numbers.
b.      Masing-masing kelompok diminta menyampaikan hasil diskusinya, sedangkan kelompok yang lain yang menanggapi.
Each group was asked to convey the results of their discussion, while other groups are responding.
c.       Peserta didik mengkomunikasikan secara lisan atau mempresentasikan perbandingan (senilai dan berbalik nilai), skala dan persen.
Learners communicate orally or in presenting comparisons (worth and turn values​​), and percent scale.
d.      Peserta didik dan guru secara bersama-sama membahas contoh dalam  modul mengenai cara menghitung perbandingan (senilai dan berbalik nilai), skala dan persen.
Learners and teachers together to discuss an example in a module on how to calculate the ratio (worth and turn values), and percent scale.
e.       Setiap kelompok mengerjakan soal-soal mengenai menghitung perbandingan (senilai dan berbalik nilai), skala dan persen sebagai tugas kelompok berupa uraian obyektif, dan kemudian membahas jawaban soal-soal tersebut dengan guru.
Each group is working on the problems of counting ratio (worth and turn values), and percent scale as an objective description of the task group, and then discuss the answers to such questions with the teacher.
f.       Setiap kelompok mengerjakan beberapa soal latihan dalam modul sebagai tugas kelompok.
Each group is working on some of the practice in the module as a task group.
g.      Peserta didik diingatkan untuk belajar kembali di rumah.
Learners are reminded to study again at home.

3.      Konfirmasi / penegasan
Confirmation / affirmation
a.       Guru memberikan penguatan tentang menghitung perbandingan (senilai dan berbalik nilai), skala dan persen serta menyelesaikan program keahlian yang berkaitan dengan operasi bilangan real.
The teacher provides reinforcement of the count ratio (worth and turn value), scale and expertise percent and complete the program relating to the operation of real numbers.
b.      Siswa diminta menyimpulkan perbandingan (senilai dan berbalik nilai), skala dan persen.
Students are required to conclude the comparison (worth and turn values), and percent scale.

4.      Penutup
Cover
a.       Guru memberikan kesempatan pada siswa yang belum jelas untuk bertanya.
Teachers provide opportunities for students who have not been obvious to ask.
b.      Guru memberikan tugas (PR).
The teacher gives the task (PR).
c.       Guru menginformasikan rencana pembelajaran pada pertemuan berikutnya.
Teachers inform the learning plan at the next meeting.
IV.   Metode
Method
1.      Tanya jawab
Discussion
2.      Pemberian tugas
Work assignments
3.      Ceramah
Reading

V.      Alat/Bahan/sumber belajar
Equipment / materials / learning resources
1.      Buku Matematika SMK (Drs  Suroso, dkk)
2.      Buku Matematika SMK (Drs  Sumadi, dkk)
3.      Buku Matematika SMK (Drs  Maman Abdurrahman)
4.      Modul Matematika untuk SMK kelas X (Dedi Haryadi, S.Pd)
5.      Buku matematika yang relevan.
Mathematics books that are relevant
6.      Materi dalam bentuk Power Point.
Material in the form of Power Point
7.      NoteBook dan LCD.
Notebook and LCD

VI.   Penilaian
Valuation
1.      Ulangan harian
Daily tests
2.      Bentuk lesan kuis
Lesan shape quiz
3.      Tugas
Task
4.      Tindak lanjut:
Follow-up:
§  Siswa dinyatakan berhasil jika pencapaian minimal 75 atau lebih.
Students are declared successful if the attainment of a minimum of 75 or more.
§  Memberikan program remidi untuk siswa yang tingkat pencapaian kurang dari 75.
Provide remidi program for students whose level of achievement of less than 75.

A.    Soal Ulangan Harian
About Deuteronomy Daily
1.      Sebuah pompa air dapat mengalirkan 900 liter air dalam waktu 30 menit. Berapa waktu yang diperlukan untuk mengisi tangki berukuran 3 dm x 2 dm x 6 dm?
A water pump can drain the 900 liters of water in 30 minutes. How much time it takes to fill the tank measuring 3 x 2 dm dm dm x 6?
2.      Pedagang elektronik menjual laptop seharga Rp. 3.000.000,-. Jika pedagang tersebut mengalami kerugian 10%, berapa harga pembeliannya?
3.      Empat orang tukang dapat menyelesaikan pengecatan gedung SMK MA’ARIF 1 Kebumen dalam waktu 300 jam. Jika pekerjaan dikerjakan oleh 6 orang dapat selesai dalam waktu berapa jam?
Four people were able to finish painting the building handyman SMK Kebumen Ma'arif 1 in 300 hours. If the work done by 6 people can be finished in time how many hours?
4.      Peta berskala 1 : 1500 berapa luas daerah yang berbentuk persegi panjang dengan ukuran panjang 13 dan lebar 9 cm?
Map scale 1: 1500 how broad the area is a rectangle with length 13 and width of 9 cm?
5.      Sebuah lantai kamar berbentuk persegi panjang digambar menggunakan skala 1 : 200 dengan panjang 3 cm dan lebar 2 cm. luas lantai kamar sebenarnya adalah … m2
A rectangular floor is drawn using a scale of 1: 200 with a length of 3 cm and 2 cm wide. room floor area is actually ... m2

Kunci jawaban
Answer key



Skor :
Score:

Skor setiap nomor = 20
Score each question = 20

Skor maksimum = 100
Maximum score = 10

  1. Soal Remidi
Problem Remidi
1.      Perbandingan bisyaroh karyawan dan guru di SMK MA'ARIF I KBUMEN adalah 4 : 6, jika gaji guru 30.000 per jam. Berapa gaji karyawan?
Comparison bisyarah employees and teachers at SMK Ma'arif I KBUMEN is 4: 6, if teachers' salaries 30,000 per hour. How many salaried employees?
2.      Suatu pekerjaan dapat diselesaikan selama 60 hari oleh 15 pekerja, jika ada 18 pekerja, berapa lama pekerjaan itu dapat diselesaikan?
A job can be completed within 60 days by 15 workers, if there are 18 workers, how long the job can be completed?
3.      Sebuah besi berat semula 18 kg. Setelah dikikir, beratnya menjadi 15,3 kg. Berapa persen berat yang hilang?
An initial weight 18 kg of iron. Once filed, the weight to 15.3 kg. What percentage of weight lost?

Kunci jawaban
Answer key

Skor
Score

Kebumen,   Juli 2012
Guru Mata Pelajaran
Subject teachers


Siti Mukhlisoh
»»  READMORE...